HM2P07PD5110L9L
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HM2P07PD5110L9L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HM2P07PD5110L9L
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN HEADER 110POS TYPE A VERT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:500V
Termination:Press-Fit
Series:Millipacs®
Pitch:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:5
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:110
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:Board Guide
Detailed Description:110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole
Current Rating:1.5A