HLTP3I-X12
Panduit
HLTP3I-X12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLTP3I-X12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HLTP3I-X12
Manufacturer Panduit
Description TAK-TY LOOP TIE - PLENUM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 195 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Hook and Loop - Tie
Width:0.500" (12.70mm)
Tensile Strength:40 lbs (18.14 kg)
Series:TAK-TY® HLTP
Packaging:10 per Pkg
Other Names:298-12300
HLTP3I-X12-ND
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Polypropylene Hook, Polyamide Loop
Length - Approximate:12.00"
Length - Actual:1.000' (304.80mm)
Features:Plenum Rated
Detailed Description:Hook and Loop - Tie Maroon 3.19" (81.03mm) 0.500" (12.70mm) 40 lbs (18.14 kg) 1.000' (304.80mm)
Color:Maroon
Bundle Diameter:3.19" (81.03mm)