HLMP3750A
VCC (Visual Communications Company)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP3750A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP3750A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP3750A |
|---|---|
| Manufacturer | VCC (Visual Communications Company) |
| Description | LED RED CLEAR T-1 3/4 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 635nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.2V |
| Viewing Angle: | 24° |
| Supplier Device Package: | T-1 3/4 |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | HLMP3750 HLMP3750ACM |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Millicandela Rating: | 150mcd |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.83mm |
| Lens Color: | Red |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 12.19mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Red LED Indication - Discrete 2.2V Radial |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP3750A, use the request quote form to request HLMP3750A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP3750A.The price and lead time for HLMP3750A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP3750A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

