HLMP1719
Broadcom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP1719 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP1719 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP1719 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Description | LED Uni-Color Yellow 2-Pin T-1 / LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.159 | $0.144 | $0.13 | $0.127 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 585nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.9V |
| Viewing Angle: | 50° |
| Supplier Device Package: | T-1 |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | HLMP-1719QT HLMP-1719QT-ND |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 2mcd |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.10mm |
| Lens Color: | Yellow |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 6.30mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Yellow LED Indication - Discrete 1.9V Radial |
| Current - Test: | 2mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Yellow |
| Base Part Number: | HLMP1719 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP1719, use the request quote form to request HLMP1719 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP1719.The price and lead time for HLMP1719 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP1719.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


