HLMP-S100
Avago Technologies (Broadcom Limited)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-S100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-S100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-S100 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom Limited |
| Description | LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.50 | $0.39 | $0.325 | $0.28 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.25 | $0.215 | $0.166 | $0.15 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 7.5mcd |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | Diffused |
| Voltage - Breakdown: | Rectangular 2mmx5mm |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Bulk |
| Polarization: | Radial |
| Other Names: | 516-1281 HLMPS100 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | HLMP-S100 |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 110° |
| Lens Transparency: | Red |
| Internal Connection: | 645nm |
| Height (Max): | 8.00mm |
| Features: | - |
| Expanded Description: | Red 637nm LED Indication - Discrete 1.8V Radial |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 20mA |
| Description: | LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 1.8V |
| Color: | Red |
| CCT (K): | 637nm |
| Bulb: | Rectangle with Flat Top, 5.06mm x 2.11mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-S100, use the request quote form to request HLMP-S100 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-S100.The price and lead time for HLMP-S100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-S100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

