HLMP-HD61-TXTZZ
Broadcom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-HD61-TXTZZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-HD61-TXTZZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-HD61-TXTZZ |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Description | LED Uni-Color Red 639nm 2-Pin T-1 3/4 Ammo |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.119 | $0.107 | $0.097 | $0.095 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 639nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 630nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.3V |
| Viewing Angle: | 100°, 40° |
| Supplier Device Package: | 5mm Oval |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 1395mcd |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Oval with Domed Top, 5.20mm x 3.80mm |
| Lens Color: | Red |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 7.01mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Red 630nm LED Indication - Discrete 2.3V Radial |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Red |
| Base Part Number: | HLMP-H*61 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-HD61-TXTZZ, use the request quote form to request HLMP-HD61-TXTZZ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-HD61-TXTZZ.The price and lead time for HLMP-HD61-TXTZZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-HD61-TXTZZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

