HLMP-EG3H-VX0DD
Avago Technologies (Broadcom Limited)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-EG3H-VX0DD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-EG3H-VX0DD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-EG3H-VX0DD |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom Limited |
| Description | LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 6000 pcs | 10000 pcs | 50000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.21 | $0.203 | $0.20 | $0.188 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 6750mcd |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | Clear |
| Voltage - Breakdown: | T-1 3/4 (5mm) |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Box (TB) |
| Polarization: | Radial |
| Other Names: | 516-3533-3 HLMP-EG3H-VX0DD-ND |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | HLMP-EG3H-VX0DD |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 30° |
| Lens Transparency: | Colorless |
| Internal Connection: | 634nm |
| Height (Max): | 12.35mm |
| Features: | - |
| Expanded Description: | Red 626nm LED Indication - Discrete 2.1V Radial |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 20mA |
| Description: | LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 2.1V |
| Color: | Red |
| CCT (K): | 626nm |
| Bulb: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-EG3H-VX0DD, use the request quote form to request HLMP-EG3H-VX0DD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-EG3H-VX0DD.The price and lead time for HLMP-EG3H-VX0DD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-EG3H-VX0DD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

