HLMP-7040-D0010
Avago Technologies (Broadcom Limited)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-7040-D0010 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-7040-D0010 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-7040-D0010 |
|---|---|
| Manufacturer | Avago Technologies (Broadcom Limited) |
| Description | LED DOME LC GAP GREEN RT HSE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 8000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.408 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 565nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 5V |
| Viewing Angle: | 90° |
| Series: | HLMP-70xx |
| Packaging: | Bulk |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Millicandela Rating: | 0.6mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lens Type: | Diffused, Tinted |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 1.78mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Single Green Diffused, Tinted 5V 30mA Round with Domed Top, 1.78mm Surface Mount |
| Current: | 30mA |
| Configuration: | Single |
| Color: | Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-7040-D0010, use the request quote form to request HLMP-7040-D0010 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-7040-D0010.The price and lead time for HLMP-7040-D0010 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-7040-D0010.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

