HLMP-6620
Broadcom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-6620 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-6620 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-6620 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Description | LED Uni-Color Red 635nm 2-Pin |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.611 | $0.552 | $0.497 | $0.487 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 2mcd |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | Diffused |
| Voltage - Breakdown: | Axial |
| Size / Dimension: | 2.08mm L x 2.21mm W |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Bulk |
| Polarization: | Axial, Flat Leads |
| Other Names: | 516-1401 HLMP6620 |
| Mounting Type: | Through Hole, Axial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | HLMP-6620 |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 90° |
| Lens Transparency: | Red |
| Internal Connection: | 635nm |
| Height (Max): | 2.92mm |
| Features: | - |
| Expanded Description: | Red 626nm LED Indication - Discrete 1.8V Axial, Flat Leads |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10mA |
| Description: | LED RED 626NM AXIAL |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 1.8V |
| Color: | Red |
| CCT (K): | 626nm |
| Bulb: | Round with Domed Top, 1.91mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-6620, use the request quote form to request HLMP-6620 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-6620.The price and lead time for HLMP-6620 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-6620.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


