HLMP-6500
Avago Technologies (Broadcom Limited)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-6500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-6500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-6500 |
|---|---|
| Manufacturer | Avago Technologies (Broadcom Limited) |
| Description | LED GREEN DIFF AXIAL T/H AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.55 | $0.425 | $0.354 | $0.305 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.273 | $0.235 | $0.181 | $0.164 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 565nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 569nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Viewing Angle: | 90° |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 2.08mm L x 2.21mm W |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Flat Leads |
| Other Names: | 516-1405 HLMP6500 |
| Mounting Type: | Through Hole, Axial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Millicandela Rating: | 7mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 1.91mm |
| Lens Color: | Green |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 2.92mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Green 569nm LED Indication - Discrete 2.1V Axial, Flat Leads |
| Current - Test: | 10mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Green |
| Base Part Number: | HLMP-6500 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-6500, use the request quote form to request HLMP-6500 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-6500.The price and lead time for HLMP-6500 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-6500.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

