HLMP-2950
Avago Technologies (Broadcom Limited)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-2950 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-2950 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-2950 |
|---|---|
| Manufacturer | Avago Technologies (Broadcom Limited) |
| Description | LIGHT BAR 0.4X0.4" HER/YLW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1280 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.633 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 635nm, 583nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 2V Red, 2.1V Yellow |
| Viewing Angle: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 45mcd Red, 38mcd Yellow |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lens Type: | - |
| Lens Style/Size: | Square with Flat Top, 8.89mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Bar - Single, DIP Red, Yellow 2V Red, 2.1V Yellow 60mA Square with Flat Top, 8.89mm Through Hole |
| Current: | 60mA |
| Configuration: | Bar - Single, DIP |
| Color: | Red, Yellow |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-2950, use the request quote form to request HLMP-2950 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-2950.The price and lead time for HLMP-2950 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-2950.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

