HLMP-2685
Avago Technologies (Broadcom Limited)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-2685 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-2685 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-2685 |
|---|---|
| Manufacturer | Avago Technologies (Broadcom Limited) |
| Description | LED LT BAR 8.89X19.05MM SGL HER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 160 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.23 | $3.525 | $2.961 | $2.538 | ||
| 320 pcs | 640 pcs | 1120 pcs | 2560 pcs | ||
| $2.256 | $2.044 | $1.875 | $1.798 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 634nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 2V |
| Viewing Angle: | - |
| Series: | HLMP-2685 |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 516-1256-5 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 80mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lens Type: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 19.05mm x 8.89mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Bar - Single, DIP Red 2V 30mA Rectangle with Flat Top, 19.05mm x 8.89mm Through Hole |
| Current: | 30mA |
| Configuration: | Bar - Single, DIP |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-2685, use the request quote form to request HLMP-2685 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-2685.The price and lead time for HLMP-2685 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-2685.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


