HLMP-0504
Broadcom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-0504 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-0504 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-0504 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Description | LED; Green; GaP; 1mcd; T-1; Rectangular; 3mm; 2.1V; 90mA; 565nm; 60deg; 0.185In.; -20d |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.60 | $0.541 | $0.488 | $0.478 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 2.6mcd |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | Diffused |
| Voltage - Breakdown: | Rectangular |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Bulk |
| Polarization: | Radial |
| Other Names: | 516-1279 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | HLMP-0504 |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 100° |
| Lens Transparency: | Green |
| Internal Connection: | 565nm |
| Height (Max): | 8.00mm |
| Features: | - |
| Expanded Description: | Green 569nm LED Indication - Discrete 2.2V Radial |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 20mA |
| Description: | LED GRN DIFF 7.3X2.4MM RECT T/H |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 2.2V |
| Color: | Green |
| CCT (K): | 569nm |
| Bulb: | Rectangle with Flat Top, 7.31mm x 2.35mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-0504, use the request quote form to request HLMP-0504 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-0504.The price and lead time for HLMP-0504 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-0504.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


