HLM01510Z16K50JJ
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLM01510Z16K50JJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLM01510Z16K50JJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLM01510Z16K50JJ |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES CHAS MNT 16.5K OHM 5% 15W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Size / Dimension: | 1.000" L x 0.375" W (25.40mm x 9.52mm) |
| Series: | HLM |
| Resistance: | 16.5 kOhms |
| Power (Watts): | 15W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Flat Oval |
| Other Names: | HLM01510Z16K5JJ HLM01510Z16K5JJ-ND Q4605512 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Mounting Feature: | Flange Braces, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.343" (8.71mm) |
| Features: | Moisture Resistant |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 16.5 kOhms ±5% 15W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Silicone Coated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLM01510Z16K50JJ, use the request quote form to request HLM01510Z16K50JJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLM01510Z16K50JJ.The price and lead time for HLM01510Z16K50JJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLM01510Z16K50JJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



