HLG-600H-36B
MEAN WELL
HLG-600H-36B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLG-600H-36B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HLG-600H-36B
Manufacturer MEAN WELL
Description LED DVR CC/CV AC/DC 18-36V 16.7A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 13 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Output:18 ~ 36 V
Voltage - Isolation:3.75kV
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Type:Constant Current, Voltage
Topology:AC DC Converter
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:9.97" L x 5.67" W x 1.91" H (253.2mm x 144.0mm x 48.5mm)
Series:HLG-600H
Ratings:IP67
Power (Watts):601W
Other Names:1866-2577
HLG-600H-36B-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Efficiency:95.5%
Dimming:Analog, PWM
Detailed Description:16.7A 18 ~ 36 V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):16.7A