HLCP-J100
Broadcom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLCP-J100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLCP-J100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLCP-J100 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Description | LED BAR GRAPH 10SEG RED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.379 | $3.953 | $3.565 | $3.488 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 645nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 1.6V |
| Viewing Angle: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 516-1239-5 HLCPJ100 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 1mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Type: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 5.08mm x 1.52mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Bar - 10 Wide, DIP Red (x 10) 1.6V 15mA Rectangle with Flat Top, 5.08mm x 1.52mm Through Hole |
| Current: | 15mA |
| Configuration: | Bar - 10 Wide, DIP |
| Color: | Red (x 10) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLCP-J100, use the request quote form to request HLCP-J100 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLCP-J100.The price and lead time for HLCP-J100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLCP-J100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

