HL0200900000G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HL0200900000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HL0200900000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HL0200900000G |
|---|---|
| Manufacturer | Anytek (Amphenol Anytek) |
| Description | 350 TB SPRING CLAMP 180D |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1800 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.246 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Termination: | Screwless - IDC and Leg Spring, Push-In Spring |
|---|---|
| Wire Gauge: | 16-20 AWG |
| Voltage: | 300V |
| Torque - Screw: | - |
| Series: | HL |
| Screw Thread: | - |
| Screw Material - Plating: | - |
| Positions Per Level: | 2 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | HL02009000J0G HL02009000J0G-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Number of Levels: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole, Kinked Pin |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Orientation: | Horizontal and Vertical with Board |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal and Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole, Kinked Pin |
| Current: | 2A |
| Contact Material - Plating: | Phosphor Bronze - Tin Plated |
| Color: | White |
| Clamp Material - Plating: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HL0200900000G, use the request quote form to request HL0200900000G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HL0200900000G.The price and lead time for HL0200900000G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HL0200900000G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
