HJ4-AC120V
Panasonic
HJ4-AC120V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HJ4-AC120V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HJ4-AC120V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):96 VAC
Turn Off Voltage (Min):36 VAC
Termination Style:Plug In
Switching Voltage:250VAC, 125VDC - Max
Series:HJ
Release Time:20ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:255-1685
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Contact Rating (Current):5A
Contact Material:Silver (Ag)
Contact Form:4PDT (4 Form C)
Coil Voltage:120VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Power:1.3 VA
Coil Current:9.1mA