HJ1S050HA1R6000
JAE Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HJ1S050HA1R6000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HJ1S050HA1R6000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HJ1S050HA1R6000 |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics, Inc. |
| Description | LCD EDP CONNECTOR PCB RECEPTACLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 6000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.394 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 100V |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Series: | HJ1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Pitch - Mating: | 0.016" (0.40mm) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | 670-2790-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 50 |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Material: | Plastic, Halogen Free |
| Insulation Height: | 0.035" (0.90mm) |
| Insulation Color: | Black |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Shielded, Solder Retention |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Detailed Description: | 50 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle Gold |
| Current Rating: | 1A per Contact |
| Contact Type: | Outer Shroud Contact |
| Contact Shape: | - |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Length - Post: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | - |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HJ1S050HA1R6000, use the request quote form to request HJ1S050HA1R6000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HJ1S050HA1R6000.The price and lead time for HJ1S050HA1R6000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HJ1S050HA1R6000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

