HIR5393C/L223
Everlight Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIR5393C/L223 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIR5393C/L223 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIR5393C/L223 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | EMITTER IR 850NM 350MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 850nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.5V |
| Viewing Angle: | 25° |
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 150mW/sr @ 150mA |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 1080-1031 |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 850nm 1.5V 350mA 150mW/sr @ 150mA 25° Radial |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 350mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIR5393C/L223, use the request quote form to request HIR5393C/L223 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIR5393C/L223.The price and lead time for HIR5393C/L223 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIR5393C/L223.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
