HIR11-21C/L11/TR8
Everlight Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIR11-21C/L11/TR8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIR11-21C/L11/TR8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIR11-21C/L11/TR8 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | EMITTER IR 850NM 65MA 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 6000 pcs | 10000 pcs | 50000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.173 | $0.161 | $0.155 | $0.147 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 850nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.45V |
| Viewing Angle: | 75° |
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 1mW/sr @ 20mA |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3016 Metric) |
| Other Names: | 1080-1346-2 3511210050 HIR1121C/L11/TR8 |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 850nm 1.45V 65mA 1mW/sr @ 20mA 75° 1206 (3016 Metric) |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 65mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIR11-21C/L11/TR8, use the request quote form to request HIR11-21C/L11/TR8 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIR11-21C/L11/TR8.The price and lead time for HIR11-21C/L11/TR8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIR11-21C/L11/TR8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
