HIP6004ECBZ
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIP6004ECBZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIP6004ECBZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIP6004ECBZ |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas |
| Description | Voltage Mode PWM Controller 1.05V to 1.825V 500mA 20-Pin SOIC W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.817 | $2.543 | $2.294 | $2.244 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 1.05 V ~ 1.825 V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 5V, 12V |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | - Controller, Intel VRM8.5 Voltage Regulator IC 1 Output |
| Base Part Number: | HIP6004E |
| Applications: | Controller, Intel VRM8.5 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIP6004ECBZ, use the request quote form to request HIP6004ECBZ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIP6004ECBZ.The price and lead time for HIP6004ECBZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIP6004ECBZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


