HIP2101IBZT7A
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIP2101IBZT7A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIP2101IBZT7A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIP2101IBZT7A |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC HALF BRIDGE DRIVER 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | 2500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.886 | $2.59 | $2.184 | $2.075 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 14 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | 10ns, 10ns |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | HIP2101IBZT7ATR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Drivers: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 2.2V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap): | 114V |
| Gate Type: | N-Channel MOSFET |
| Driven Configuration: | Half-Bridge |
| Detailed Description: | Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 2A, 2A |
| Channel Type: | Independent |
| Base Part Number: | HIP2101 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIP2101IBZT7A, use the request quote form to request HIP2101IBZT7A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIP2101IBZT7A.The price and lead time for HIP2101IBZT7A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIP2101IBZT7A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


