HIP1011CB
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIP1011CB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIP1011CB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIP1011CB |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | Hot Swap Controller 4-CH 13.2V 16-Pin SOIC N |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.232 | $3.82 | $3.445 | $3.371 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10.8 V ~ 13.2 V |
|---|---|
| Type: | Hot Plug Controller |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Programmable Features: | Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Channels: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Internal Switch(s): | Both |
| Features: | Latched Fault, UVLO |
| Feature Pins: | FLTN, OCSET, PWRON |
| Detailed Description: | Hot Plug Controller 4 Channel CompactPCI™ 16-SOIC |
| Current - Supply: | 5mA |
| Current - Output (Max): | 100mA, 500mA |
| Base Part Number: | HIP1011 |
| Applications: | CompactPCI™ |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIP1011CB, use the request quote form to request HIP1011CB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIP1011CB.The price and lead time for HIP1011CB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIP1011CB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

