HIN232ECBZ
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIN232ECBZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIN232ECBZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIN232ECBZ |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas |
| Description | RS-232 Interface IC RS232 5V 2D/2R 15KV 0 1UF 16W Comel |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.962 | $0.869 | $0.784 | $0.767 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 500mV |
| Protocol: | RS232 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 2/2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC |
| Data Rate: | 230kbps |
| Base Part Number: | HIN232E |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIN232ECBZ, use the request quote form to request HIN232ECBZ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIN232ECBZ.The price and lead time for HIN232ECBZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIN232ECBZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


