HIN213EIAZ-T
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIN213EIAZ-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIN213EIAZ-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIN213EIAZ-T |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas |
| Description | HIN213E Series 230 kbps 5 V ±15 kV ESD RS-232 Transmitter/Receiver SSOP-28 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.961 | $1.77 | $1.596 | $1.562 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 500mV |
| Protocol: | RS232 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Other Names: | HIN213EIAZ-TCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 4/5 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP |
| Data Rate: | 230kbps |
| Base Part Number: | HIN213E |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIN213EIAZ-T, use the request quote form to request HIN213EIAZ-T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIN213EIAZ-T.The price and lead time for HIN213EIAZ-T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIN213EIAZ-T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


