HIN211EIBZ
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIN211EIBZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIN211EIBZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIN211EIBZ |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas |
| Description | HIN211 Series 230 kbps 5 V RS-232 Quad Transmitter Quint Receiver SOIC-28 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.038 | $1.84 | $1.659 | $1.623 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 500mV |
| Protocol: | RS232 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 4/5 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC |
| Data Rate: | 230kbps |
| Base Part Number: | HIN211E |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIN211EIBZ, use the request quote form to request HIN211EIBZ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIN211EIBZ.The price and lead time for HIN211EIBZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIN211EIBZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


