HIN206ECBZ
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIN206ECBZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIN206ECBZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIN206ECBZ |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC TXRX 4/3 RS232 FULL 28SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.218 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 24-SOIC |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 500mV |
| Protocol: | RS232 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 4/3 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 28 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 4/3 Transceiver Full RS232 24-SOIC |
| Data Rate: | 230kbps |
| Base Part Number: | HIN206E |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIN206ECBZ, use the request quote form to request HIN206ECBZ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIN206ECBZ.The price and lead time for HIN206ECBZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIN206ECBZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


