HIF6B-100DA-1.27DSA(71)
Buy HIF6B-100DA-1.27DSA(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF6B-100DA-1.27DSA(71)
Manufacturer Hirose
Description CONN HOUSING 100POS 1.27MM
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating:125VAC
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Series:HIF6
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Packaging:Bulk
Other Names:631-0161-7-71
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:100
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:14.8mm
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.346" (8.80mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Mounting Flange, Polarizing Key
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:100 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Current Rating:0.5A
Contact Type:Female Socket
Contact Shape:Square
Contact Material:Copper Alloy
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)