HIF3H-26P-2.54W(17)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIF3H-26P-2.54W(17) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF3H-26P-2.54W(17)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 26POS 2.54MM
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating:300V
Termination:Wire Wrap
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Series:HIF3H
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tray
Overall Contact Length:1.043" (26.50mm)
Other Names:618-0184-2-17
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:26
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.177" (4.50mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.630" (16.00mm)
Contact Length - Mating:0.276" (7.00mm)