HIF3FC-10PA-2.54DSA(82)
Buy HIF3FC-10PA-2.54DSA(82) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF3FC-10PA-2.54DSA(82)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 10POS 2.54MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:200V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:HIF3FC
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tray
Overall Contact Length:-
Other Names:616-0161-4-82
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.350" (8.89mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Contact Length - Mating:0.236" (6.00mm)