HIF3BAF-16PA-2.54DS(71)
Hirose
HIF3BAF-16PA-2.54DS(71)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIF3BAF-16PA-2.54DS(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF3BAF-16PA-2.54DS(71)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 16POS 2.54MM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 113 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs160 pcs
Data sheet
Voltage Rating:200V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:HIF3B
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:H123756
HIF3BAF-16PA-2.54DS(71)-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.335" (8.51mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Keying Slot, Mounting Flange
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Mating:0.236" (6.00mm)