HIF2B-40D-2.54RB
Buy HIF2B-40D-2.54RB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF2B-40D-2.54RB
Manufacturer Hirose
Description CONN HOUSING 40POS 2.54MM DUAL
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Series:HIF2B
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:40
Features:-
Detailed Description:40 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Black IDC Through Hole
Contact Finish Thickness:-
Contact Finish:Gold
Connector Type:Ribbon Cable, DIP Header
Color:Black
Cable Termination:IDC
Cable Pitch:0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch:0.100" (2.54mm)