HIF2B-14D-2.54RB
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIF2B-14D-2.54RB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF2B-14D-2.54RB
Manufacturer Hirose
Description CONN HOUSING 14POS 2.54MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Series:HIF2B
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Other Names:561-0098-6-00
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:14
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:14 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Black IDC Through Hole
Contact Finish Thickness:-
Contact Finish:Gold
Connector Type:Ribbon Cable, DIP Header
Color:Black
Cable Termination:IDC
Cable Pitch:0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch:0.100" (2.54mm)