HFW5A1201G00
Agastat Relays / TE Connectivity
HFW5A1201G00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFW5A1201G00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HFW5A1201G00
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):6.4 VDC
Turn Off Voltage (Min):0.7 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:28VDC - Max
Series:HFW5A, CII
Release Time:4ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:1617037-7
A107303
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
Operate Time:4ms
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Features:Sealed - Hermetically
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):5A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:160 Ohms
Coil Power:-
Coil Current:75.0mA