HFA105NH60
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFA105NH60 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HFA105NH60
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 600V 105A HALFPAK
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 105A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Supplier Device Package:HALF-PAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:HEXFRED®
Reverse Recovery Time (trr):140ns
Packaging:Bulk
Package / Case:D-67 HALF-PAK
Other Names:*HFA105NH60
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 600V 105A Chassis Mount HALF-PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr:30µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):105A