HDWM-04-53-G-D-355-SM
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HDWM-04-53-G-D-355-SM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HDWM-04-53-G-D-355-SM
Manufacturer Samtec, Inc.
Description .050" BOARD SPACERS
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Series:Flex Stack, HDWM
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Pitch:0.050" (1.27mm)
Packaging:Bulk
Number of Rows:2
Number of Positions:8
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Length - Tail:-
Length - Stack Height:0.355" (9.017mm)
Length - Post (Mating):0.235" (5.969mm)
Length - Overall Pin:0.590" (14.986mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:8 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount