HDC60A120
Crydom
HDC60A120
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HDC60A120 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HDC60A120
Manufacturer Crydom
Description RELAY SSR CONTACTOR DC 120A 140V
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage - Load:7 ~ 48 V
Voltage - Input:90 ~ 140VAC
Termination Style:Stud
Series:HDC
Packaging:Bulk
Package / Case:Hockey Puck
Output Type:DC
Other Names:CC1947
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Load Current:120A