HC2E-H-AC115V
Panasonic
HC2E-H-AC115V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HC2E-H-AC115V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HC2E-H-AC115V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Turn On Voltage (Max):92 VAC
Turn Off Voltage (Min):34.5 VAC
Termination Style:Plug In
Switching Voltage:250VAC - Max
Series:HCE
Release Time:10ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C
Operate Time:10ms
Mounting Type:Socketable
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Amber
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 115VAC Coil Socketable
Contact Rating (Current):3A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:115VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Power:1.2 VA
Coil Current:10.4mA