HC2-HPL-AC100V-F
Panasonic
HC2-HPL-AC100V-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HC2-HPL-AC100V-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HC2-HPL-AC100V-F
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):80 VAC
Turn Off Voltage (Min):30 VAC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:250VAC - Max
Series:HC
Release Time:20ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-50°C ~ 60°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:LED Indicator
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 100VAC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):7A
Contact Material:Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:100VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Power:1.2 VA
Coil Current:13.2mA