HC1-HTM-AC12V-F
Panasonic
HC1-HTM-AC12V-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HC1-HTM-AC12V-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HC1-HTM-AC12V-F
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min):3.6 VAC
Termination Style:Plug In
Switching Voltage:250VAC - Max
Series:HC
Release Time:20ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-50°C ~ 70°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VAC Coil Chassis Mount
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:12VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Power:1.2 VA
Coil Current:100mA