HC1-H-AC240V
Panasonic
HC1-H-AC240V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HC1-H-AC240V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HC1-H-AC240V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Turn On Voltage (Max):192 VAC
Turn Off Voltage (Min):72 VAC
Termination Style:Plug In
Switching Voltage:250VAC - Max
Series:HC
Release Time:10ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-50°C ~ 70°C
Operate Time:10ms
Mounting Type:Socketable
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 240VAC Coil Socketable
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:240VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Power:1.2 VA
Coil Current:5.0mA