HBX153SBBCF0KR
Angstrohm / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HBX153SBBCF0KR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HBX153SBBCF0KR
Manufacturer Vishay BC Components
Description CAP CER 0.015UF 2KV RADIAL
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Tolerance:0.015µF
Thickness (Max):-
Surface Mount Land Size:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.669" Dia (17.00mm)
Series:HBX
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ratings:-
Polarization:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Manufacturer Part Number:HBX153SBBCF0KR
Lead Style:-
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Features:High Voltage
Failure Rate:Straight
Expanded Description:0.015µF -20%, +50% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc
ESR (Equivalent Series Resistance):-20%, +50%