HBG-240P-36A
MEAN WELL
HBG-240P-36A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HBG-240P-36A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HBG-240P-36A
Manufacturer MEAN WELL
Description LED DVR CC/CV ACDC 21.6-36V 6.7A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 6 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Output:21.6 ~ 36 V
Voltage - Isolation:3.75kV
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Type:Constant Current, Voltage
Topology:AC DC Converter
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:5.67" Dia x 1.38" H (144.0mm x 35.0mm)
Series:HBG-240P
Ratings:-
Power (Watts):241W
Other Names:1866-2216
HBG-240P-36A-ND
Operating Temperature:-
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Efficiency:92.5%
Dimming:-
Detailed Description:6.7A 21.6 ~ 36 V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):6.7A