HB5-3/OVP-AG
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HB5-3/OVP-AG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HB5-3/OVP-AG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HB5-3/OVP-AG |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | AC/DC CONVERTER 5V 15W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $60.62 | $58.564 | $57.536 | $55.481 | $54.659 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input: | 100, 120, 220, 230, 240 VAC |
| Type: | Linear |
| Size / Dimension: | 4.87" L x 4.00" W x 2.10" H (123.7mm x 101.6mm x 53.3mm) |
| Series: | Linear B |
| Power (Watts): | 15W |
| Other Names: | 179-2316 HB5-3/OVP-G HB53OVPAG |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 50°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Minimum Load Required: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output, Remote Sense |
| Efficiency: | 45% |
| Detailed Description: | Linear AC DC Converter 1 Output 5V 3A 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 3A |
| Approvals: | - |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HB5-3/OVP-AG, use the request quote form to request HB5-3/OVP-AG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HB5-3/OVP-AG.The price and lead time for HB5-3/OVP-AG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HB5-3/OVP-AG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

