HB24-1.2-AG
Bel Power Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HB24-1.2-AG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HB24-1.2-AG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HB24-1.2-AG |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Description | AC/DC CONVERTER 24V 29W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $51.65 | $49.904 | $49.028 | $47.277 | $46.577 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Working: | 29W |
|---|---|
| Voltage - Output 4: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | 24V |
| Voltage - Input: | 100, 120, 220, 230, 240 VAC |
| Type: | Linear |
| Size / Dimension: | 4.87" L x 4.00" W x 2.10" H (123.7mm x 101.6mm x 53.3mm) |
| Series: | Linear B |
| Ripple Current - Low Frequency: | ITE (Commercial) |
| Power (Watts) - Per Port: | - |
| Output Configuration: | 1 |
| Other Names: | 179-2314 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 50°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | HB24-1.2-AG |
| Line Regulation: | 60% |
| Features: | Adjustable Output, Remote Sense |
| Feature Pins: | 1.2A |
| Expanded Description: | Linear AC DC Converter 1 Output 24V 1.2A 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input |
| Efficiency: | - |
| Description: | AC/DC CONVERTER 24V 29W |
| Current - Breakover: | 3kV (3000V) |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HB24-1.2-AG, use the request quote form to request HB24-1.2-AG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HB24-1.2-AG.The price and lead time for HB24-1.2-AG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HB24-1.2-AG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

