HB215SKG03CE-JB
NKK Switches
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HB215SKG03CE-JB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HB215SKG03CE-JB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HB215SKG03CE-JB |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.03 | $6.517 | $6.346 | $6.174 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $5.831 | $5.66 | $5.317 | $4.802 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 28V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 28V |
| Type: | Standard, Illuminated |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | HB2 |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | HB215SKG03CEJB |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 50°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | 2.0, 2.1 VDC |
| Illumination Type, Color: | LED, Red/Yellow |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Through Hole |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Color - Actuator/Cap: | Clear (White Filter/Diffuser) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Type: | Square, Button |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HB215SKG03CE-JB, use the request quote form to request HB215SKG03CE-JB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HB215SKG03CE-JB.The price and lead time for HB215SKG03CE-JB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HB215SKG03CE-JB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

