HA15-2-17-23
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HA15-2-17-23 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HA15-2-17-23 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HA15-2-17-23 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | SWITCH REED SPST-NO 300MA 265V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.95 | $1.715 | $1.646 | $1.543 | $1.509 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.20 | $1.097 | $1.063 | $0.96 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Switching DC: | 200V |
|---|---|
| Voltage - Switching AC: | 265V |
| Type: | Glass Body |
| Termination Style: | Axial |
| Size - Body: | 0.090" Dia x 0.600" L (2.28mm x 15.24mm) |
| Series: | HA15-2 |
| Release Time: | 0.2ms |
| Release Range: | - |
| Power - Rated: | 10W |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | HA-15-2 17-23 HA1521723 HE558 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 125°C |
| Operate Time: | 0.6ms |
| Operate Range: | 17 ~ 23AT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Length - Overall: | 1.590" (40.39mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | - |
| Detailed Description: | Glass Body Reed Switch SPST-NO 17 ~ 23AT Operate Range 10W 300mA (AC), 400mA (DC) 265V Through Hole |
| Current - Switching: | 300mA (AC), 400mA (DC) |
| Current - Carry: | 1.4A (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Capacitance: | 0.2pF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HA15-2-17-23, use the request quote form to request HA15-2-17-23 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HA15-2-17-23.The price and lead time for HA15-2-17-23 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HA15-2-17-23.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

