H842R2BDA
AMP Connectors / TE Connectivity
H842R2BDA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H842R2BDA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. H842R2BDA
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES 42.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
Series:Holco, Holsworthy
Resistance:42.2 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:6-1879672-1
6-1879672-1-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:42.2 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film