H7ET-NV-300
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H7ET-NV-300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H7ET-NV-300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H7ET-NV-300 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $91.04 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | - |
|---|---|
| Voltage - Supply: | None Required (Battery Included) |
| Type: | Time Counter (Hour Meter) |
| Time Format: | 999999.9hrs; 3999day23.9hrs |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Series: | H7ET |
| Reset: | External, Front Panel |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 45.00mm x 22.20mm |
| Output Type: | - |
| Other Names: | H7ETNV300 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Operating Mode: | Up |
| Number Of Characters Per Row: | 7 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Voltage |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Display Type: | LCD - Black Characters |
| Display Characters - Height: | 0.338" (8.60mm) |
| Count Rate: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H7ET-NV-300, use the request quote form to request H7ET-NV-300 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H7ET-NV-300.The price and lead time for H7ET-NV-300 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H7ET-NV-300.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

